SolarEdge S440 Power Optimizer (SKU Part Number S440-1GM4MRM).
Unit price
Ask a question
Ask a Question
* Required fields
Size guide Share
  • Estimated Delivery:May 19 - May 23
Unit price
Product description
Shipping & Return
Features
  • Specifically designed to work with SolarEdge residential inverters
  • Detects abnormal PV connector behavior, preventing potential safety issues
  • Module-level voltage shutdown for installer and firefighter safety
  • Superior efficiency (99.5%)
  • Mitigates all types of module mismatch loss, from manufacturing tolerance to partial shading
  • Faster installations with simplified cable management and easy assembly using a single bolt
  • Flexible system design for maximum space utilization
  • Compatible with bifacial PV modules
Specifications
  • Rated Input DC Power: 440 W
  • Absolute Maximum Input Voltage: 60 VDC
  • MPPT Operating Range: 8-60 VDC
  • Maximum Short Circuit Current (ISC) of Connected PV Module: 14.5 ADC
  • Efficiency: 99.5%
  • Maximum Output Current: 15 ADC
  • Maximum Output Voltage: 60 VDC
  • Safety Output Voltage: 1 ±0.1 VDC
  • Input Connector: MC4
  • Wire Length: 0.1 m (Input), (+) 2.3 m (-) 0.10 m (Output)
  • Operating Temperature: -40 to 85°C
  • Enclosure Rating: IP68
  • Relative Humidity: 0-100%
  • Dimensions: 155 mm (L) × 129 mm (W) × 30 mm (H)